سه شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ , ۲۳:۳۵:۴۳ به وقت تهران
 
توفيق پيرخضرى / مقالات
۷ روز پیکار تاریخی
شنبه, ۲۳ام دی, ۱۳۹۶

توفیق پیرخضرى

پنجشنبه ۷ دی ماه اعتراضات از مشهد شروع شد تا روز پنجشبنه ۱۴ دی ماه درچندین شهر ادامه داشت شعارها روز بروز آبدیت می شدند و بیشتر رنگ و بوی طبقاطی به خود می گرفت ،نان کار آزادی ، برابری ، و غیره .

۷ روز اعتراضات و نارضایتی مردم اغلب شهرهای ایران حاکمیت را دچار وحشت کرد باورشان نمی شد که همزمان در چند شهر مردم به خیابانها بریزند  .در این هفته حاکمیت جرئت نکرد کسی را اعدام کند . گشت های درون شهری جرئت نکرند به جوانان گیر بدهند  که چی بپوشی و چی بخوری و باکی راه بری .

 اوضاع را متوجه شده بودند با لشکر های بسیج و سپاه در مقابل مردم ایستادگی کردند اما .حاکمیت دست به عصا با اعتراضات وارد نبرد شد .فشارهای خارجی از غرب و مسئله برجام نیز روی میزشان بود و هست .  ما نمی دانیم چه نوع پیمانهای مخفی غرب با حاکمان ایران رد و بدل شد اما از رسانه  ها و مدیا ها واضح بود که کارهای کرده اند و حاکمیت خیالش راحت بود .

 از روز ۱۱ دی به بعد رضا شاه دلسرد شد این مسئله خیلی عیان بود .در عوض مجاهدین شلوغ کردند اما می دانیم مجاهد شانس حاکمیت را نخواهد داشت مردم ایران دیگر از همه قبیله های دینی مجاهدینی و امامی بیزارهستند از این بابت حرف نزنیم بهتره .

 در جریان یک هفته مبارزه سرسختانه متاسفانه ۲۲ نفر در اثر شلیک گلوله ماموران انتظامی جان باختند و صدها نفر زخمی شدند صدها نفر زندانی شدند. مبارزه برای آزدی زندانیان سیاسی ادامه دارد .

 مردم حاکمیت را نمی خواهند به همین دلیل به خیابانها آمدند اما اشکالاتی در کار بود که قبلا بدانها اشاره  کرده ام  دراین  نوشته باز بدان  اشاره ای مختصر می کنم . طبق معمول همه جریانات چپ و راست داخلی و خارجی آماده باش دادند . بعضی ها مانند رضا پهلوی و مجاهد از آمریکا و برخی کشورهای غربی و عربی ساپورت می شدند و میخواستند نبض اوضاع را در دست بگیرند .

با توجه به برخی از شعارها گویا تلاشهای فراوانی کرده بودند که نقش اول را برای آینده ایران بازی کنند فرض آنها  بر این بود که حاکمیت فلج می شود هدف اصلی و الترناتیو اصلی دولت امریکا برای ایران رضا پهلوی بود . اما روزهای آخر متوجه شدند که اکثریت مردم همچنین آلترناتیوی را نمی پذیرند یواش یواش رویشان را کم کردند و کنار کشیدند روابط دولتهای غربی با ایران کم نشد مسئله برجام برجسته تر شد .

همانگونه که قبلا اشاره کردم یک سری فعالیتهای سری داشتند که ما بیخبر از آنها هستیم به همین دلیل بود که آلترناتیو  آمریکا دمش را پائین آورد . مردم در وحله اول برای زندگی بهتر مبارزه کردند و این مبارزات ادامه خواهد داشت . هر چند بار سرکوب شود اما تا حاکمیت اسلامی سر کار باشد و تا زمانیکه نابرابری را مشاهده کنند دوباره اعتراضات به اشکال دیگر شروع خواهد شد در این شکی نیست .

 اما مسئله سازمان و هدایت:

واقعیت این است آنچه  که مردم بدان امیدوار باشند و پایدار در راهش تلاش کنند در کار نباشد اوضاع به همین ترتیب پیش می رود که تا بحال بوده . حاکمیت از این وضعیت آگاه است می داند که نارضایتی ها  به این شکل منجر به سرنگونی نخواهد شد خامنه ای و برخی از سران می گویند  مردم حق دارند اعتراض کنند دولت باید بر نرخ اجناس کنترل داشته باشد همین .

 حاکمان متوجه یک وضعیت جدید هم  شدند  متوجه شدند که بخش زیادی  از مردم دیگر نمی ترسند .از طِف دیگر حاکمیت می داند که هنوز مراکز اصلی تولید کشور چرخهای تولید را نبستند که دولت را فلج کنند . حاکمیت از بی رهبری اعترازضات نیز آگاه است . متاسفانه اینها حقیقت دارند پس تا زمانیکه طبقه کاگر با قدرت بمیدان نیاد و دروازه های کارخانه ها را نبندند .و تازمانیکه اعتراضات بی صاحب و بی رهبر باشند بطور یقین سیستم سرنگون نخواهد شد .

 اینها را روزهای اول در جملات کوتاه ومختصر نوشتم و حال هم برای دروه های بعد می گویم کارگران .رنجدیده گان . چپ جامعه داخل و خارج  مردم ایران هر لحظه آماده به خیابان  هستند  وظیفه خطیری پیش پایمان هست  ( یاد آور می شوم که بحث من از دیدگاه چپ و کمونیستی است  برای تغییر و برای برقراری جامعه ای که در ان کسی محتاج به هیچی نباشد . کسی احساس نا امنی نکند .

توفیق پیرخضری

۱۳ ماه ژانویه ۲۰۱۸

مطالبی دیگر از همین نویسنده
 
پربیننده ترین
 
 
 
 
   
 
 © 2018 تمام حقوق برای وبسایت اتحاد محفوظ است. info@etehad-k.com