دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ , ۲۱:۲۲:۱۸ به وقت تهران
 
اخبار و گزارشات
اخباروگزارشات کارگری۲۵شهریور۱۳۹۶
شنبه, ۲۵ام شهریور, ۱۳۹۶

اخباروگزارشات کارگری۲۵شهریور۱۳۹۶

– مجموعه گزارشاتی درباره تجمعات اعتراضی۲۵شهریوربازنشستگان

*تهران:محل سخنرانی وزیرکارازترس روبروشدنش با بازنشستگان معترض تغییر داده شد

*مشهد:تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری و لشکری خراسان رضوی مقابل استانداری

*مازندران:تجمع اعتراضی بازنشستگان استان مازندران مقابل استانداری

*یزد: بازنشستگان آموزش و پرورش یزد مقابل کانون بازنشستگان تجمع کردند

– تجمع اعتراضی همزمان کارگران دوکارخانه ابر صنعتی ایران و نازنخ نسبت به عدم پرداخت سال ها مطالباتشان مقابل استانداری قزوین

– اعتصاب وتجمعات کارکنان بیمارستان رحیمی خرم‎آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان

– بیانیه مشترک۱۴نهاد درباره مرگ کولبران وکارگران ساختمانی ورضاشهابی

– عدم پرداخت۳ماه حقوق کارگران خدمات شهری شهرداری بوکان

– عدم پرداخت ۳ماه حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری کوت عبدالله

این کارگران بدون قرارداد مشغول بکارهستند

سایه اخراج بالای سر تعدادی از کارگران این واحدخدماتی

– کشته وزخمی شدن ۳کارگر شهری شهرداری محمودآباد درسانحه تصادف

– فیلیپ مَرْتینز، دبیرکلِ سندیکاى CGT درفرانسه : “ما, تا به آخر ، به مبارزه ادامه خواهیم داد”.

مجموعه گزارشاتی درباره تجمعات اعتراضی۲۵شهریوربازنشستگان

*تهران:محل سخنرانی وزیرکارازترس روبروشدنش با بازنشستگان معترض تغییر داده شد

امروزشنبه۲۵شهریورماه،حدود۲هزارنفراز بازنشستگان سراسرکشور دست به تجمع اعتراضی مقابل تالار وحدت زدند.

انتخاب تالار وحدت برای برپایی تجمع اعتراضی بازنشستگان به این دلیل بودکه از طرف صندوق بازنشستگی برای مراسم تکریم بازنشستگان اعلام شده بود.دراین مراسم فرمایشی علی ربیعی وزیر کارازجمله سخنرانان بوداما ساعاتی پیش از مراسم، آدرس برگزاری آن به تالاری در بزرگراه تهران – کرج تغییر پیدا کرد.

علیرغم تغییر محل برگزاری مراسم فرمایشی،بازنشستگان مقابل تالار وحدت تجمعشان را برپاداشتند و خواسته های خود را در قالب بنر ، پلاکارد و شعارهای هماهنگ بیان کردند و ضمن مطرود دانستن تکریم ظاهری پیشکسوتان ، خواستار اجرای دقیق قانون و همترازی حقوق شاغلین و پیشکسوتان و ارتقاء حقوق به بالاتر از خط فقر شدند .

«با این زندگی اشرافی، چگونه رویتان می شود از مردم سخن بگویید؟!!»ازچمله پلاکاردی بود که در این تجمع به چشم می خورد.

در این تجمع اعتراضی حدود ۲هزارنفراز بازنشستگان سراسر کشورحضوربهم رساندند واعتراضاتشان را بمنایش گذاشتند.

این مراسم با ایراد سخنرانی تعدادی از بازنشستگان کشوری و لشکری ادامه پیدا کرد وبا سردادن شعارهایی از جمله -منزلت و معیشت مناسب حق مسلم ماست- وقرائت بیانیه خاتمه یافت.

تصاویر:

*مشهد:تجمع اعتراضی بازنشستگان کشوری و لشکری خراسان رضوی مقابل استانداری

صبح امروز۲۵شهریور،حدود ۵۰۰ نفر از بازنشستگان کشوری و لشکری که عمدتاً  بازنشسته آموزش‌وپرورش و ارتش بودند، همزمان با سراسر کشور در اعتراض به وضعیت معیشتی خود، مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردند و خواستار اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۸۶ شدند.

برپایه گزارش منتشره،نماینده بازنشسته‌ها در این تجمع گفت:طی ۱۰ سال گذشته و در همه دولت‌ها ما تجمع و پیگیری کرده‌ایم. دیدارهای مختلفی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزرا و معاونان رئیس‌جمهور و… داشته‌ و قول‌هایی هم شنیده‌ایم، اما هیچ‌کدام عملی نشده است.

بازنشسته دیگری مطرح کرد: من با مدرک کارشناسی به‌عنوان معلم نمونه با تقدیرنامه و تشویقی و… در سال ۸۴ بازنشسته شده‌‌ام. با سه فرزند، نوه، عروس و داماد و با حقوق ماهی یک میلیون و چهارصد هزار تومان چگونه خانواده‌ خود را اداره کنم؟

وی افزود: در حال حاضر معلمی که بازنشسته شود، با این شرایط ۲٫۵ تا ۳ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند و این نشان‌دهنده هم‌تراز نبودن پرداخت‌ها و اجرانکردن قانون است.

در این تجمع بیانیه بازنشستگان که هماهنگ با سراسر کشور نوشته شده بود، ارائه شد. متن این بیانیه به شرح ذیل است:

ما بازنشستگان زنده‌ایم و بیدار به این امید که بتوانیم در این دوران، با منزلت، در رفاه، نشاط و آرامش کامل مانند بازنشستگان دیگر کشورهای جهان، طبق قانون به زندگانی خود ادامه دهیم.

اما گرفتاری‌ها و مشکلاتی مانند گرانی، تورم، تغییرات ناگهانی قیمت‌ها در سال‌های گذشته تابحال، عدم توازن و نامتعادل بودن حقوق، محروم‌بودن از حداقل‌های زندگی، اختلاف فاحش حقوق و مزایا، عدم همسان‌سازی حقوق و مزایای ما با سایر ادارات، قوانین تبعیض‌آمیز و عدم اجرای درست و قانونی، قانون مدیریت خدمات کشوری در سنوات گذشته باعث آوارشدن مشکلات بر سر ما شده و زندگی را بسیار دشوار نموده است تا حدی که که انگیزه ادامه حیات را از ما ربوده است! تا جایی که از شنیدن لفظ و کلمه‌ای به نام تکریم در عجب، مات و مبهوت می‌مانیم.

این مشکلات و مصائب درحالی وجود دارند که کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی و مسئولان امر اعلام کردند، زندگی که درآمد ماهیانه آن کمتر از ۳ میلیون تومان است به معنای زندگی زیر خط فقر است، چه منافاتی با تکریم ما بازنشستگان دارد!؟ این درحالی است که حقوق بسیاری از معلمان بازنشسته زیر یک میلیون‌ونیم است و درحالی‌که زخم کهنه ما بازنشستگان فرهنگی سال‌هاست از طرف مسئولان کشور بدون دوا و دارو مغفول مانده است چه منافاتی با تکریم و احترام به بازنشستگان دارد!؟ این در حالی است که بیمه درمانی و تکمیلی  ناقص ما کفاف هزینه‌های پزشکی ما را ندارد چه منافاتی با تکریم از بازنشستگان دارد!

 مسئولان محترم این زخم بی‌عدالتی به مرحله حاد و بحرانی رسیده است و زندگی تک‌تک ما را به مخاطره انداخته است، این تکریم نیست! عذاب و شکنجه است، توهین است! آیا باوجود فاصله و اختلاف نزدیک به ۷۰ درصد حقوق‌هایمان با دیگر کارکنان و شاغلان تکریم از ما است یا کارد به استخوان رسیدن است!؟ کجای این‌ها با معنی و مفهوم تکریم همخوانی دارند؟

این در حالی‌است که همه مسئولان می‌دانند که فلسفۀ تدوین و تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری در سال ۸۶، جلوگیری و ممانعت از اختلاف حقوق در شرایط یکسان بین بازنشستگان و کارمندان شاغل بوده و هست و همچنین بین خود بازنشستگان در شرایط یکسان هدف و نظر مقنن بوده و هست که در ماده ۶۴ قانون م.خ.ک و مواد فصل دهم با صراحت و شفافیت کافی به این موضوع اشاره دارد و در مواد ۱۰۹ و ۱۲۵ و ۱۲۶در فصول بعد مجدداً تأکید بر اجرای قانون شده است و برای هرکسی که کمترین آشنایی با قانون دارد، واضح و مبرهن است که حقوق و مزایای بانشستگان باید مانند حقوق شاغلان تعیین گردد که دولت و سازمان مدیریت و برنامه و بودجه و صندوق های بازنشستگی از اجرای این مواد قانونی امتناع کرده‌اند؛ به همین‌خاطر ما بازنشستگان فرهنگی کشور خواهان اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری در مراحل بررسی بودجه ۹۷ و تصویب آن در صحن علنی مجلس هستیم. به‌طوری که همه منابع مالی و اعتبارات اجرای این قانون در بودجه سال ۹۷ لحاظ و رفع تبعیض کاملاً دیده شود. در پایان درخواست‌های هشت‌گانه زیر را جهت اجرا به مسئولان اعلام می‌نماییم و تا رسیدن به اهدافمان طبق خواسته‌های زیر به اعتراضات خود در قالب تجمعات صنفی ادامه خواهیم داد.

۱-تدوین متمم و اصلاحیه بودجه ۹۶ در ارتباط با تامین اعتبار ردیف ۱۲۰-۵۵۰۰۰۰ جدول شماره (۱۹)   از محل پرداخت نقدی موضوع بند(۱) جدول سقف منابع و مصارف تبصره ۱۴این قانون، موضوع قانون هدفمندکردن یارانه‌ها ویا دیگر منابع نسبت‌به تأمین اعتبار اصلاحی هم اقدام شود که نمایندگان مجلس پس از تصویب بودجه دست دولت را در این مورد برای تامین منابع مالی باز گذاشته است.

 ۲-توجه به بند فوق با صدور احکام ترمیم دریافتی بازنشستگان، به‌طوری که اختلاف حقوق یک بازنشسته با شاغل همتراز خود تا۷۰ درصد در سال ۹۶ رفع گردد.

۳-اصلاحات امتیازات بند الف ماده ۱۰۹ قانون مدیریت خدمات کشوری به‌طوری افزایش داشته باشدکه در سال ۹۷ شاهد رفع اختلاف صدرصدی دریافتی بازنشستگان سنوات مختلف با شاغل همتراز خود باشیم و این افزایش امتیازات به صورت نظام‌مند در سال‌های آینده ادامه یابد.

۴-ایجاد یک بیمه جامع و فراگیر با تجمیع بیمه‌های پایه و تکمیلی به طوری که همه هزینه‌های درمانی بازنشستگان به صورت یک‌جا و کامل تأمین شود و همچنین برداشتن سقف هزینه‌های درمان از بیمه تکمیلی بازنشستگان و سقف سنی بیمه عمر مکمل از دیگر خواسته‌های بازنشستگان فرهنگی و کشوری است.

۵-افزایش ضریب سالانه حقوق بازنشستگان نسبت شاغلین برای جبران عقب‌افتادگی حقوق بازنشستگان قبل از سال ۸۶ و سنوات مختلف، یکپارچه‌سازی منابع صندوق‌های بازنشستگی، استقلال این صندوق‌ها از مدیریت دولتی، به‌کارگیری توان اقتصادی صندوق‌ها در مسیر فعالیت‌های صنعتی و خدمات سودده و استفاده از این منابع در بهبود معیشت بازنشستگان از دیگر راهکارهایی است که مستلزم اصلاح نگاه  مجلسی ها و دولتی ها برای کاهش میزان دغدغه‌های معیشتی و درمانی بازنشستگان است.

۶-موضوع همترازی و همسان‌سازی دریافتی بازنشستگان سنوات مختلف در قالب نهایی‌نمودن قانون مدیریت به صورت پایدار موردنظر هیئت دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سازمان مدیریت واقع شود و پس از چندین سال از تصویب این قانون با دیدی کارشناسانه و عمیق و به دور از تنگ‌نظری و محدودنگری و با انجام اصلاحات اساسی و بنیادی و راهکارهای مناسب در فصل سیزدهم مرتبط با دریافتی بازنشستگان و امتیازات جداول مواد ۱۰۹ و ۱۱۰ به‌طور کلی اقدام شود.

۷-برابری و یکسان‌سازی دریافتی بازنشستگان با حقوق آخرین بازنشسته مشابه و همتراز خود از لحاظ تحصیلات، شغل و سنوات خدمت با تأمین بار مالی اجرایی گردد؛ به‌گونه‌ای که هر بازنشسته متناسب با مدرک تحصیلی، پست سازمانی، سنوات خدمت و به‌طورکلی تلاش‌ها، زحمات و شایستگی‌های دوران خدمت از مزایای طرح بهره‌مند شود.

۸- برای جلوگیری از ایجاد نابرابری مجدد و مشکلات در سال‌های بعد، با پیش‌بینی موضوع همترازی به‌طور دائمی و مستمر در قانون مدیریت  مقرر شود که هرنوع افزایش حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر کارکنان شاغل در هر زمان عیناً به بازنشسته‌های مشابه به لحاظ افزایش‌های سالانه پرداخت شود.

*مازندران:تجمع اعتراضی بازنشستگان استان مازندران مقابل استانداری

امروز شنبه۲۵شهریور، بازنشستگان استان مازندران دراعتراض به سطح پایین حقوقشان مقابل استانداری تجمع کرند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،بازنشستگان استان مازندران در این تجمع اعلام کردند: معیشت، منزلت و بیمه کارآمد حق مسلم ما است و باید مسؤولان استانی این دغدغه را به گوش متولیان بالادستی برسانند.

بازنشستگان ادامه دادند: ما از فقر نمی‌نالیم ولی از فرق و تبعیض خسته شدیم و باید روند همسان‌سازی حقوق در کشور به صورت جدی اجرا شود.

تجمع‌کنندگان جلوی استانداری مازندران با اعلام اینکه مبلغی که برای خط فقر از سوی متولیان اقتصادی دولت مطرح شده ۴ میلیون تومان است، بیان کردند: چه‌طور ما با یک میلیون تومان مشکلات اقتصادی فعلی خویش را رفع کنیم.

آنها با اعلام اینکه دولت در شعارهای انتخاباتی خویش قول داده بود که نسبت به وضعیت معیشت بازنشستگان تدابیری می‌اندیشید، اعلام کردند: چرا برنامه‌های دولت در این ارتباط پیگیری و اعلام نمی‌شود.

تصاویر:

*یزد: بازنشستگان آموزش و پرورش یزد مقابل کانون بازنشستگان تجمع کردند

امروزشنبه ۲۵شهریورماه،جمعی از بازنشستگان آموزش و پرورش یزد برای برخورداری از بیمه کامل و جامع خدمات درمانی، اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای قانون نظام هماهنگ حقوق پیشکسوتان و همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان در نهادها و سازمان های مختلف دولتی  دست به تجمع مقابل کانون بازنشستگان این استان زدند.

براساس گزارشات منتشره،یکی از بازنشستگان معترض گفت: برگزاری اجتماع های اعتراضی برای برخورداری از بیمه کامل ؛ اجرای کامل قانون مدیریت خدمات کشوری، قانون نظام هماهنگ حقوق پیشکسوتان و همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلان می باشد.

وی یادآور شد: ما به دنبال ایجاد حق نیستیم بلکه به دنبال اجرای قانون حق هستیم ، و آنچه برای دیگر شاغلان در نظر گرفته می شود برای بازنشستگان هم طبق قانون تعلق گیرد.

تجمع اعتراضی همزمان کارگران دوکارخانه ابر صنعتی ایران و نازنخ نسبت به عدم پرداخت سال ها مطالباتشان مقابل استانداری قزوین

امروزشنبه۲۵شهریور، جمعی ازکارگران دوکارخانه ابر صنعتی ایران و نازنخ دراعتراض به عدم پرداخت سال ها مطالباتشان مقابل استانداری قزوین اجتماع کردند.

یکی از این کارگران تجمع کننده به خبرنگاران گفت: حدود ۶ سال است که مطالبات و حقوق خود را دریافت نکرده ایم.

وی درباره علت حضور کارگران این ۲ کارخانه مقابل استانداری قزوین، افزود: افراد حاضر به نمایندگی از تمام کارگران شرکت‌ها نازنخ در این مکان گردهم آمده اند تا از مسئولان پیگیر مطالبات خود باشند.

وی افزود: از سال ۹۰ از شرکت نازنخ بازنشسته شده‌ام ولی تاکنون سنوات بازنشستگی، حقوق و مزایای کارگری خود را دریافت نکرده و از شرکت طلب دارم.

وی با بیان این نکته که شرکت نازنخ از ۲ سال پیش تعطیل شده است، خاطرنشان کرد: تمام دستگاه‌ها و وسایل این شرکت به فروش رفته است و به همین منظور کارگران این مجموعه نگران‌ وضعیت مطالبات خود دارند.

اعتصاب وتجمعات کارکنان بیمارستان رحیمی خرمآباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان

صبح شنبه۲۵شهریور، کارگران خدماتی بیمارستان رحیمی خرم ‏آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان از طرف شرکت‏های طرف قرارداد دانشگاه علوم پزشکی لرستان،دست از کار کشیده و مقابل بیمارستان تجمع کردند.

طی هفته‎ی گذشته کارکنان بخش درمانی این بیمارستان از جمله کارکنان آزمایشگاهی، رادیولوژی و پیراپزشکی نیز دراعتراض به عدم پرداخت اضافه‎کاری و کارانه‎شان دست به اعتصاب وتجمع زدند.

بنابه گزارش منتشره،معترضین می‎گویند بیش از ۸ماه است که کارانه نگرفته‎اند و حقوق اضافه‎کاریشان ۶ماه پرداخت نشده است.

یکی از معترضین دراین باره گفت: پرسنل پیراپزشکی و پرستاری بیمارستان رحیمی بیش از هشت ماه است که کارانه نگرفته‎اند و اضافه حقوق‎مان ۶ماه است که پرداخت نشده است.

وی اضافه می‎کند: ما به دنبال روشنگری هستیم مشخص نیست کارانه‎ی بیمارستان که حاصل درآمد بیمارستان است چگونه بین پرسنل اداری و درمانی بیمارستان تقسیم می‎شود، کادر درمانی بیمارستانی زحمات زیادی متحمل می‎شوند درحالی که هنوز اضافه حقوق و کارانه نگرفته‎اند.

یکی دیگر از معترضین معتقد است که فقط درصد ناچیزی از درآمد بیمارستان‎ها به کادر درمانی به‎خصوص پیراپزشکی‎ها تعلق می‎گیرد.

این معترض اظهار دارد: سهم پزشکان از درآمد بیمارستان‎ها ۹۳درصد است در حالی که فقط ۷درصد آن سهم پرسنل اداری و درمانی است.

وی ادامه می‎دهد: پرداخت کارانه بیمارستان‎ها شفاف نیست و چون به صورت کتبی در فیش‎های حقوقی درج و گزارش نمی‎شود این شائبه وجود دارد که بیمارستان‎ها در پرداخت کارانه‎ها در حق پیراپزشکان اجحاف می‎کنند.

بیانیه مشترک۱۴نهاد درباره مرگ کولبران وکارگران ساختمانی ورضاشهابی

ما امضا کنندگان این بیانیه همچون انجمنها و نهادهای مدنی و صنفی ضمن همدردی با خانواده دو کارگر کولبر بانه ای و کارگر ساختمانی سنندجی خواستار مجازات عاملین این دو حادثه و همچنین خواستار پیگیری شرایط کارگر زندانی رضا شهابی که در اعتصاب غذا به سر میبرد  می باشیم

بیانیه مشترک

با سلب حق حیات از کولبران و کارگران امنیت جامعه تضمین نخواهد شد .

جان برای نان

نان برای جان

کارگران کولبر انسان های شریفی هستند که به دلیل بیکاری و نبود شرایط کاری مناسب و شغلی پایدار در استان های مرزی در ازای دریافت مزدی ناچیز با وجود خطرات بسیار خود را به دست کوران حوادث می سپارند و در سخترین شرایط موجود برای رسیدن به لقمه ای نان ، در این راه قدم میگذارند و متاسفانه بیشترشان به سلامتی به مقصد نمی رسند و جان خود را از دست می دهند .

به هیچ وجه  کولبران موجودات خطرناکی نیستند که بایستی فقط با گزینه مرگ با آنها روبرو شویم بلکه کولبران کارگران به ستوه آمده ای هستند که به علت بیکاری و نبود شغل و عدم توسعه یافتگی منطقه ، تقسیم ناعادلانه ثروت و بی توجهی مسولین به نیازها و در واقع اهمال خواسته ها و مطالبات مردم ، کولبری به آنها تحمیل شده است .

طبق قانون ( ماده ۲۸ و ۳۱) دولت به مثابه تصمیم گیرنده و هدایت جامعه در مسیر رشد و توسعه یافتگی چند مسولیت مهم را در قبال احاد جامعه بر عهده دارد .

۱ : دولت موظف است برای شهروند ایرانی شغل ایجاد کند .

۲: دولت موظف است برای شهروندان مسکن و سرپناه مناسب و همچنین تحصلات رایگان فراهم کند .علی الرغم اینکه متاسفانه دولت درمسیر فقر زدایی وتوسعه نتوانسته برنامه هایش را تحقق ببخشد وتکرار کشتار کولبرانی که به ناحق قاچاقچی نامیده می شوند به یک معضل وتهدید روانی برای جامعه تبدیل شده است.

کارگران و کولبران بدون داشتن تشکلات کارگری خود و بی بهره از بیمه و بیمه های بیکاری از مظلوم ترین و بی حقوق ترین بخش طبقه کارگران ایران هستند که همانند همه ای کارگران  دچار استثمار و بی توجهی شده اند .کارگرانی که از سر گرسنگی ناچارند سلامت و زندگی خود را به خطر بیندازند .

و اما در این چند روز تمامی دنیا شاهد مظلومیت و شهادت کارگران کولبر بانه و دو کارگر ساختمانی سنندج که بر اثر بی توجه ای مسولین به آتش کشیده شده اند بودند که باعث داغدار شدن خانواده این کارگران شد مطمنا با دیدن اینگونه موارد زخمی عمیق در دل طبقه کارگر ایران به وجود خواهد آمد که کارگران آگاه این شرایط را فراموش نخواهند کرد .

ما امضا کنندگان این بیانیه همچون انجمنها و نهادهای مدنی و صنفی ضمن همدردی با خانواده دو کارگر کولبر بانه ای و کارگر ساختمانی سنندجی خواستار مجازات عاملین این دو حادثه و همچنین خواستار پیگیری شرایط کارگر زندانی رضا شهابی که در اعتصاب غذا به سر میبرد  می باشیم .

انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سرواباد

انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه

انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز

انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره

انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران

انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان

انجمن صنفی کارگران ساختمانی گچ کار مشهد

انجمن صنفی کارگران ساختمانی بوکان

انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان

انجمن صنفی کارگران ساختمانی اندیشه

انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری، حسن آباد

انجمن صنفی کارگران ساختمانی نی ریز فارس

موسسه فرهنگی و هنری کانی (شهر کانی سور)

انجمن صنفی کارگری ساختمانی نقاش کاشان

اتحاد و همبستگی تنها راه حل نجات کارگران می باشد .

۹۶/۶/۲۴

عدم پرداخت۳ماه حقوق کارگران خدمات شهری شهرداری بوکان

حقوق کارگران خدمات شهری شهرداری بوکان۳ماه پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی، یکی از کارگران ضمن تایید این خبر گفت: در حالی که در آستانه باز شدن مدارس هستیم سه ماه است حقوقی دریافت نکرده ایم و نمی توانیم فرزندان خود را برای مهر آماده کنیم.

سرپرست شهرداری بوکان ضمن تایید این موضوع گفت: دو سال است که واحد خدمات شهری به بخش خصوصی واگذار شده است و شهرداری ۸ ماه است نتوانسته به تعهدات خود نسبت به پیمانکار عمل کند.

وی افزود: در این هشت ماه پیمانکار با هزینه شخصی خود حقوق کارگران را پرداخت کرده است و گویا سه ماهی است که نتوانسته حقوق کارگران خدمات شهری را پرداخت کند.

عدم پرداخت ۳ماه حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری کوت عبدالله

این کارگران بدون قرارداد مشغول بکارهستند

سایه اخراج بالای سر تعدادی از کارگران این واحدخدماتی

۳ماه حقوق وحق بیمه کارگران شهرداری کوت عبدالله پرداخت نشده است. این کارگران بدون قرارداد مشغول بکارهستند وخطربیکاری تعدادی از آنهارا تهدید می کند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،حسین ناصری عضو شورای شهر کوت عبدالله با بیان اینکه هر چه زودتر حقوق عقب افتاده کارگران شهرداری کوت عبدالله پرداخت می شود گفت:  باید یک مصوبه بدهیم که سه ماه حقوق و بیمه عقب افتاده کارگران را شهرداری بپردازد تا مناقصه ها تعدیل قرارداد انجام بگیرد .

وی افزود:کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری کوت عبدالله سه ماه است که بدون قرارداد هستند و از وضعیت پیمانکار ناراضی هستند.

وی درادامه گفت:بالای ۱۵۰ الی ۲۰۰ نفر نیروی مازاد در شهرداری کوت عبدالله داریم که باید تعدیل شوند.

کشته وزخمی شدن ۳کارگر شهری شهرداری محمودآباد درسانحه تصادف

بامدادامروز۲۵شهریور،۳کارگر شهری شهرداری محمودآباد درسانحه تصادف کشته وزخمی شدند.

براساس گزارشات منتشره،بنا به اظهارات شاهدان عینی ساعت ۴:۵۸ بامداد و در حالی که  کارگران خدمات شهری شهرداری محمودآباد در حال رفت و روب خیابان معلم بودند خودروی پژو پرشیا پس از برخورد با این سه نفر متواری شد.

حمیدرضا فرنیا، رئیس اورژانس ۱۱۵ محمودآباد، گفت: آمبولانس‌ پایگاه محمودآباد بلافاصله پس از دریافت گزارش تصادف به محل حادثه اعزام شد و پس از انجام اقدامات اولیه درمانی، دو نفر از کارگران مصدوم به نام داود شکری زاده، ۳۷ساله و جمال خیری، ۵۱ساله، را به بیمارستان شهدای محمودآباد انتقال داده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در این تصادف یک کارگر به نام حسین رمضانی ۵۰ساله بعلت شدت جراحات وارده در دم جان باخت.

فیلیپ مَرْتینز، دبیرکلِ سندیکاى CGT درفرانسه : “ما, تا به آخر ، به مبارزه ادامه خواهیم داد“.

فضاىِ مبارزاتى، دگربار، همچون سالِ پیش، طبقه کارگر فرانسه را به میدانِ پیکار فرا خوانده است. وعاملِ این وضعیتِ بحرانى تنها کارگرانِ فرانسه نیستند، بلکه دولت و سرمایه دارانِ فرانسه به علتِ چیرگىِ طبقاتِ بورژوازى درگستره ى جهانى، به خود اجازه مى دهند تا آنجا پیش بروند که حتى قوانین ومقرراتى را که خود درگذشته، البته تحتِ فشارِ کارگران، وضع کرده اند، زیر پا بگذارند.

کارگران، به علتِ حملاتِ پى درپىِ دولتِ نئولیبرالِ فرانسه، با تبعات ونتایجِ اقتصادى وسیاسىِ حاصل از آن، مجبورند، براى حفظ و پاسدارى از دستآورد هاىِ اجتماعى واقتصادىِ محیطِ کار و زندگى خود به اعتصابات و تظاهراتِ خیابانى دست بزنند. به عبارتِ دیگر، طبقه کارگرِ فرانسه درموضع اِى تدافعى قراردارد و نه تهاجمی.

 هم اکنون شمارى ازسیاستمدارانِ حاکم و فیلسوفانِ بورژوازى، برخلافِ گذشته، آشتىِ طبقاتى را تبلیغ نمى کنند ودیگرمنکراین نیستند که مبارزات طبقات، واقعیتى است انکارناپذیر، ولى با این تکمله که فاتحِ این مبارزات،  طبقاتِ بورژوازى مى باشند. بنابراین به خود حق مى دهند، هربرنامه اى را که به صلاح ومصلحت آنها ست، به اجرادرآورند. پایه ایدئولوژیک وراهنماىِ فلسفه و سیاستِ اجتماعىِ اداره جامعه، پیرو ضرب المثل : “صلاح مملکتِ خویش، خسروان دانند”  است.

با وجودِ چنین شرایطِ نامساعدِ درونى و بیرونى، طبقه کارگرو مزدبگیرانِ فرانسه در مجموع، ساکت  ننشسته و براى احقاقِ حقوق وجلوگیرى از ضایعات و اجحافاتِ هرچه بیشترِ دولتِ سرمایه دارىِ فرانسه، به مبارزاتِ خود ادامه مى دهند.

روزسه شنبه، دوازدهم سپتامبر، در بیش از صد وهشتاد محلِ تجمع، درسراسرفرانسه، بیش ازچهارصد هزارنفر درتظاهراتِ خیابانى شرکت کردند. چهار هزاردرخواست اعتصاب روى میزِسندیکاها قراردارد. و این تنها سندیکاىِ “ث ، ژ، ت” نیست که به حرکت درآمده است، حتى سندیکاهائى که رهبران آنها، مثلِ آقایان: ژان کلود مایى و لوران بِرژه،  برخلافِ خواست و میلِ توده هاى عضوِ این سندیکاها، از اعلام تظاهرات واعتصابات، سر باز زده اند و به چاپلوسى و مماشات با دولتِ فرانسه پرداختند، نتوانستند جلوى حرکتِ اعتراضى وشرکتِ اعضاى خود را بگیرند وبسیارى ازآنها دراین تظاهرات فعالانه شرکت کردند. ناگفته نماند که آقاى لوران بِرژه، مسئولِ سندیکاى”CFDT” مخالفت خود را با “قانون کار” اخیر بیان کرده است ولى براى شرکت درتظاهرات تقاضاىِ بسیجِ سندیکایى نکرد. اما در مورد آقاى ژان کلود مائى، رهبر”FO”، به اعتقاد وى دولتِ فرانسه به اندازه کافى با رهبرانِ سندیکاها گفتگو وتبادلِ نظرکرده است؛ ولى این دروغى بیش نیست. زیرا این “قانون” طىِ تعطیلاتِ تابستانى و پشتِ درهاىِ بسته، درکاخِ “الیزه”، وحتى دور از چشمِ ژورنالیست هاىِ قابلِ اعتماد دولت، توسط آقاى امانوئل مَکْرون و وزیرِ کار وى، خانُم موریِل پِنیکو و تیمِ متخصصینِ حقوق کار در فرانسه، نگاشته شده است وهیچ کس از محتواىِ اصلى آن تا آخرین  روزِماه اوت خبر نداشت. در این روز، از طرفِ امانوئل مَکْرون، معروف به ژوپیتر، خداىِ خدایانِ اُلمپ، همچون لوحِ ده فرمان موسى، “قانون کار” جدید در پنج فرمان ریاست جمهوری،  نازل و به میلیون ها کارگر و کارمندِ ذى نفع، ابلاغ شد.

آقاى ژوپیتر، که درحالِ سقوطِ آزادِ محبوبیت اش در تمامِ “همه پرسى”ها است، آنهم فقط بعد از سه ماه ریاستِ جمهورى، به خود اجازه مى دهد، در صدوشصت صفحه، “قانون کار” جدیدش را، بدونِ مذاکراتِ مرسوم با سندیکالیست ها و پارلمان فرانسه ، فقط با اظهارِنظراتی بى نتیجه، درتوصیفِ فوائد و اهدافِ این قانون، به بهانه جلوگیرى از”بیکارىِ توده اى”، و به منظورِ صحنه سازى در افکارِعمومى، بابوق وکرنا، منتشرکند.

 در دیدارهاىِ رسمى، بینِ ایشان و نمایندگانِ کارگران وکارمندانِ فرانسه، هرگز کلمه “مذاکره کردن”(درزبانِ فرانسوى négocier)  بکار برده نشد ودرعوَض، از واژه (concerter ، مثل هم آهنگى و هم آوایى دریک کنسرت concert )   به معنی طرح و یا تصمیمى را با هم اجرا کردن، استفاده شد.

لازم به یادآورى است که امروز مسأله ى تظاهرات روزِ دوازدهم سپتامبر، تنها حقوق بگیرانِ فرانسوى را در بر نمى گیرد ونمى توان آن را منحصراً متعلق به طبقه کارگرِفرانسه ارزیابى کرد.

درصورتِ پیروزىِ کارگران، این مبارزات، بُردى سیاسى وتأثیرىِ انترناسیونالیستى خواهد داشت وعامل دلگرمى وبالا بردنِ روحیه ى مبارزاتىِ کارگرانِ سراسر جهان خواهد شد. ازجمله درایران نیز مایه استقامت بیشترکارگرانِ اسیردر زندان هاى جمهورى اسلامى، همچون رضا شهابى ویارانِ کارگرِ وى خواهد شد و تأثیرى مثبت بر مقاومت آنها خواهد داشت.

تظاهراتِ سندیکای ” ث. ژ. ت” در روز٢١ سپتامبرو جنبشFrance Insoumise در روز  ٢٣ وبه ویژه روز ٢۵ سپتامبر که فدراسیونِ های حمل ونقلِ رانندگانِ کامیون(CGT وFO ) تصمیم گرفته اند به اعتصابِ نامحدود دست بزنند و انبارهاى مواد سوختى وراه هاى اصلى فرانسه را مسدود کنند ، اهمیتِ بسیارى دارد . با توجه به این نکته که آقاى مَکْرون به تمام فرانسویان توهین کرده وآنهارا تنبل ، گستاخ وغیره نامیده است و با توجه به تهدیداتِ دولتِ فرانسه که اعلام کرده است ازاین اعتصابات جلوگیرى خواهد کرد، احتمالاً رویاروئىِ قدرتِ سیاسىِ فرانسه با توده هاى اعتصاب کننده، شکل حاد وخطرناکى به خود خواهد گرفت و معلوم نیست به کجا ختم خواهدشد.

شهزادسرمدى ، پاریس،  چهارده سپتامبر دوهزاروهفده

بیست وپنجم شهریورماه۱۳۹۶

akhbarkargari2468@gmail.com

 

مطالبی دیگر از همین نویسنده
 
پربیننده ترین
 
 
 
 
   
 
 © 2018 تمام حقوق برای وبسایت اتحاد محفوظ است. info@etehad-k.com