یکشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ , ۱۷:۰۶:۱۴ به وقت تهران
 
اخبار و گزارشات
اعتصاب و تجمع کارگران لوله نورد صفا درساوه
دوشنبه, ۲۵ام آبان, ۱۳۹۴

طبق قراردادی که مدیریت کارخانه با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد کرده بود مقرر گردید که لوله هایی با قطر ۲٫۵ متربرای این متقاضی تولید نماید. با توجه به حجم قرارداد ، کارخانه باید در بخش اسپیرال (یکی ازچهارسالن کارخانه صفا) بمدت دوسال بصورت دوشیفته کار کند.

طبق اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران ، کارگران به شرطی حاضر به قبول این شرایط شدند که روند نامنظم ومعوقه دستمزدها، با نظم و توافق پرداخت شود.

لذا برای شروع کارو تشویق کارگران، مدیریت دروز چهارشنبه تاریخ ۶/۸/۹۴ مبلغ ۵۰۰ هزارتومان به هر کارگر پرداخت کرد و متعهد گردید که روز دوشنبه هفته بعد درتاریخ ۱۱/۸/۹۴ حقوق خردادماه و درتاریخ ۲۸/۸/۹۴ حقوق ماهی دیگر را که از آن زمان تاکنون به تعویق افتاده بود پرداخت نماید.

طبق اخبار رسیده کارگران با این امید که با این توافق گشایشی در کارشان صورت گیرد بصورت دوشیفت ۱۲ ساعته مشغول بکار شدند .

اما در روز دوشنبه مذکور، باخلف وعده کارفرما مواجه شده و پرداختی انجام نشد. لذا ازشیفت شب همان روز دست از کار کشیدند. وکارخانه تا دیروز مورخه یکشنبه ۲۴/۹/۹۴ بصورت تعطیل درآمد و خبری از پرداخت حقوق های معوقه نشد.

لازم به ذکراست که علاوه بر حقوق معوقه، کارگران مطالبات عقب افتاده دیگری نیز دارند.ازجمله ۹ ماه حق بیمه پرداخت نشده ازطرف کارفرما از سال ۱۳۹۲ و سه ماه از سال ۱۳۹۳ و همچنین چهار ماه از سال جاری!

کارگران کارخانه صفا که حدود ۸۰۰ نفر میباشند تصمیم گرفتند که امروز دوشنبه ۲۵/۸/۹۴ ساعت ۹ صبح در جلوی فرمانداری ساوه تجمع کنند.

لذا امروز از ساعت ۹ تا ۱۲ ظهر کارگران تصمیم خودرا عملی ودر جلوی فرمانداری ساوه تجمع کردند.

لازم بذکر است که حدود ۴۰ روز پیش ۱۱ نفر از کارگران ،از جمله دو تن از نمایندگان کارگران را بنامهای مهدی نوری و فرهود قریشی را اخراج کردند.

امروز دوشنبه از طرف این تجمع ، کارگران ۴ نفررا به داخل فرمانداری فرستاده و پس ازمذاکره آنان با نماینده فرماندار، رئیس اداره کار ، رئیس بیمه و یک سرهنگ از نیروی انتظامی بالاخره همان حقوق وعده داده شده خردادماه را پرداخت کردند. و وعده دادند که ۲۸/۸/۹۴ هم حقوق ماهیانه دیگر پرداخت خواهد شد. با این درخواست که کارگران به سر خود برگردند.

کارگران در پاسخ به این اقدام گفتند ما به کارخانه برمیگرَدیم اما کار نمیکنیم. چون این پول همین الان کفاف بدهی های کرایه خانه و هزینه مدرسه و قبوض آب و برق و گاز را هم نمیدهد. واستارت کار را نپذیرفتند.

لذا فردا سه شنبه مشخص خواهدشد که این کشمکش بین کارگران از یکسو و مدیریت کارخانه و مقامات مسئول حکومتی در شهر ساوه به کجا خواهد انجامید.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۲۵ آبان ۹۴

مطالبی دیگر از همین نویسنده
 
پربیننده ترین
 
 
 
 
   
 
 © 2018 تمام حقوق برای وبسایت اتحاد محفوظ است. info@etehad-k.com