دوشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ , ۲۱:۳۴:۲۵ به وقت تهران
 
اخبار و گزارشات
اعلام اعتصاب سراسری در ترکیه
یکشنبه, ۱۹ام مهر, ۱۳۹۴

سندیکاهای کارگری و تشکل های پزشکان و مهندسان ترکیه، در اعتراض به عملیات تروریستی روز شنبه در آنکارا که منجر به کشته شدن ده ها تظاهرات کننده ی خواهان صلح شد و نیز در اعتراض به دولت ترکیه و حمایت آن از تروریسم، برای روزهای ۱۲ و ۱٣ اکتبر مطابق با دوشنبه و سه شنبه ۲۰ و ۲۱ مهرماه ۹۴ اعلام اعتصاب سراسری کرده اند.

به گزارش کمیته ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، این فراخوان مشترک توسط “کنفدراسیون اتحادیه های مترقی ترکیه” (دیسک)، “کنفدراسیون اتحادیه های کارگری بخش عمومی” (کیسک)، “نهاد مهندسین و معماران” و “انجمن پزشکان ترکیه”(تی.تی.بی) اعلام شده است. در این فراخوان ضمن اعلام عزای سه روزه برای کشته شدگان عملیات تروریستی روز شنبه و برای دفاع از صلح و در اعتراض به این عملیات که به گفته ی آنان توسط دولت ترکیه حمایت شده است، از کارگران ترکیه درخواست شده است تا در روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۰ و ۲۱ مهرماه به اعتصاب عمومی بپیوندند.

حزب دمکراتیک خلق‌ها خطاب به دولت ترکیه: شما قاتلید

در پی دو انفجار پیاپی در تظاهرات مسالمت‌آمیز کنشگران چپ و کرد در آنکارا و کشته شدن دست‌کم ۹۷ نفر، حزب دمکراتیک خلق‌ها، حزب حاکم عدالت و توسعه و دولت را مسئول این انفجارها دانست و تظاهراتی اعتراضی نیز در استانبول برگزار شد.
به‌گزارش زمانه به نقل از خبرگزاری آلمان، پس از انفجارهای خونبار آنکارا، شامگاه روز شنبه ۱۰ اکتبر / ۱۸ مهر هزاران نفر در استانبول علیه دولت ترکیه تظاهرات کردند.
شرکت‌کنندگان در این تظاهرات فریاد می‌زدند «دزد ـ قتل ـ اردوغان» و در شعارها حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) را به اقدام تلافی‌جویانه فرامی‌خواندند آن‌ها شعار می‌دادند: «انتقام ـ پ‌ک‌ک».
همچنین گفته می‌شد که شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر یا به‌دشواری قابل استفاده بودند و یا به‌طور کلی قطع بودند.
در حالی‌که سه هفته به انتخابات پارلمانی ترکیه باقی نمانده است، صبح روز شنبه دو انفجار پیاپی در ایستگاه قطار آنکارا دست‌کم ۹۷ کشته و ۲۴۶ زخمی بر جا نهاد. کنشگران چپ و کرد به فراخوان حزب دمکراتیک خلق‌ها در این محل در اعتراض به خشونت در جنوب شرقی ترکیه تجمع کرده بودند. بنا به آمار دولت ترکیه ۹۵ نفر در این انفجارها کشته شده‌اند.
تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است اما حزب دمکراتیک خلق‌ها حزب حاکم عدالت و توسعه را مسئول این خونریزی‌ها می‌‌داند.
صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از دو رهبر اصلی حزب دمکراتیک خلق‌ها گفت: «این یک حمله به وحدت کشور ما و یا چیزی شبیه آن نیست، بلکه حمله دولت به مردم است.»
او خطاب به مسئولان دولتی گفت: «شما قاتلید. از دست‌های شما خون می‌چکد.»
دمیرتاش حاکمان را متهم کرد که نه در مورد حمله به طرفداران کردها در ماه ژوئیه در شهر سوروچ و نه در بمب‌گذاری در میتینگ انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌ها در ماه ژوئن در دیاربکر، هیچ روشنگری‌ای نکرده‌اند.
در روز ۵ ژوئن / ۱۵ خردادماه، انفجار در تجمع انتخاباتی حزب دمکراتیک خلق‌ها در دیاربکر سه نفر کشته و دست‌کم ۲۲۰ نفر زخمی بر جا گذاشت. همچنین در روز ۲۰ ژوئیه / ۲۹ تیر، در انفجار یک بمب در شهر مرزی سوروچ ترکیه و در نزدیکی مرز این کشور با سوریه، ۳۴ نفر کشته شدند. دولت ترکیه عامل انفجار در سوروچ را گروه «دولت اسلامی» (داعش) دانست در حالی‌که این گروه مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.
پس از انفجار سوروچ بود که درگیری‌های نظامی نیروهای دولتی ترکیه و پ‌ک‌ک بار دیگر آغاز شد و از آن زمان تاکنون صدها نفر در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده‌اند.
از سوی دیگر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از انفجارهای روز شنبه در آنکارا گفت: «من این حمله شنیع را که وحدت، همبستگی و صلح در کشور ما را هدف قرار داده، عمیقاً محکوم می‌کنم.»
رئیس جمهوری ترکیه وعده داد که عاملان انفجارهای روز شنبه شناسایی خواهند شد.
احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز گفت: «شواهد بسیار قوی وجود دارد که انفجارها توسط دو تروریست انتحاری صورت گرفته است.» داود اوغلو احتمال داد که عامل این انفجارها داعش، پ‌ک‌ک و یا گروه‌های تندرو چپ بوده‌اند. در حالی که احتمال بمب‌گذاری توسط پ‌ک‌ک در تظاهراتی به حمایت از کردها بسیار بعید به نظر می‌رسد.
پ‌ک‌ک روز شنبه ۱۰ اکتبر/ ۱۸ مهر، چند ساعت پس از انفجارهای آنکارا آتش‌بس موقت اعلام کرد. در بیانیه پ‌ک‌ک نوشته شد: «این گروه حملات خود را به‌منظور برگزاری انتخابات در کمال آرامش متوقف می‌کند.»
انتخابات پارلمانی ترکیه در روز اول نوامبر / ۱۰ آبان‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

مطالبی دیگر از همین نویسنده
 
پربیننده ترین
 
 
 
 
   
 
 © 2018 تمام حقوق برای وبسایت اتحاد محفوظ است. info@etehad-k.com